مقالات

نحوه تنظیم تایمر دوربین کانن

چگونه دوربین کانن را روی تایمر بگذاریم؟

تایمر یکی از قابلیت‌های کاربردی در دوربین است که قابلیت برنامه‌ریزی برای ثبت تصویر دارد. عکاسان از این قابلیت دوربین در موقعیت‌های زیادی استفاده می‌کنند تا عکاسی را به شکل ساده‌تری انجام دهند. تنظیم تایمر بسته به برند و مدل دوربین کمی متفاوت است. افراد باید با توجه به دفترچه راهنمای دوربین عکاسی خود از این قابلیت استفاده کرده و دوربین را بر روی تایمر قرار دهند. در این مطلب با آموزش تنظیم تایمر دوربین‌های کانن همراه شما خواهیم بود.

تایمر عکاسی چیست؟

اینتروالومتر یا تایمر، یک قابلیت در دوربین است که برای باز شدن پرده شاتر مورد برنامه‌ریزی قرار می‌گیرد. عکاسان با استفاده از تایمر زمان ثبت عکس را مشخص می‌نمایند. در واقع با این قابلیت میتوان مجموعه‌ای از عکس‌ها را در یک بازه زمانی مشخص ثبت کرد. بازه زمانی هم بستگی به نیاز عکاس و موقعیت عکاسی دارد. در رابطه با مفهوم اینتروالومتر هم باید اشاره کنیم که به فاصله بین دو عکس در عکاسی پیاپی، اینتروال گفته می‌شود. برای مثال در عکاسی تایم لپس به فواصل بین فریم یک و دو، فریم دو و سه و غیره یک اینتروال گفته می‌شود. از این رو دستگاه‌ها یا قابلیت سنجش آن را اینتروالومتر یا اینتروال سنج می‌گویند. به زبان ساده‌تر تایمر اینتروالومتر به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که شاتر را در یک بازه زمانی بارها و بارها باز و بسته می‌کند. با این قابلیت میتوان بدون فشردن دستی دکمه شاتر در طول مدت عکسبرداری کرد.

انواع تایمر عکاسی و مزایا و معایب هر کدام

 

انواع تایمر عکاسی و مزایا و معایب هر کدام

 

تایمرهای اینتروالومتر نسخه هوشمند و تکامل یافته شاترهای زمان‌دار هستند که در زمان‌های قدیم در دوربین‌های آنالوگ به چشم می‌خوردند. تایمرها معمولا به صورت یک وسیله یا قطعه خارجی هستند. اما در چند سال اخیر بیشتر سازندگان دوربین، تنظیم اولیه تایمر را در منوی دوربین‌های خود اعمال کرده‌اند. اگر بخواهیم به انواع اصلی تایمر بپردازیم، باید به 4 نوع آن اشاره داشته باشیم. این موارد عبارتند از:

1. تایمر عکاسی خارجی – نوع معمولی

رایج‌ترین تایمر نوع خارجی و ساده است که برای تمام مدل دوربین‌ها در بازار موجود است. این تایمرها اغلب به دو باتری AA برای کار کردن نیاز دارند و تقریبا در تمام موقعیت‌ها (به جز زیر آب) به خوبی کار می‌کنند. برای استفاده از این تایمرها باید از کابل سازگار با دوربین خود استفاده کرد. برای مثال کابل تایمر دوربین عکاسی کانن با دوربین‌های دیگر سازگاری ندارد. از مزایای کار با این تایمر باید به سهولت در استفاده از آن اشاره کرد. همچنین تایمر معمولی مقرون به صرفه بوده و در بیشتر شرایط قابل استفاده است. با این حال این تایمرها معمولی هستند و فاقد ویژگی‌های مدل‌های پیشرفته می‌باشند.

2. تایمر عکاسی داخلی – نوع معمولی

تایمرهای داخلی معمولی تا حدود زیادی مشابه با مورد قبلی هستند. زمانی که به دلیل کمبود جا امکان استفاده از تایمر خارجی نباشد، میتوان از این ابزار استفاده کرد. در واقع اگر عکاس فراموش کرده باشد دستگاه خارجی را با خود به همراه بیاورد، میتواند از این تایمر استفاده نماید. تایمر داخلی معمولی هم فاقد ویژگی‌های پیشرفته است و سریع‌تر باتری دوربین را تخلیه می‌کند.

3. تایمر عکاسی خارجی نوع پیشرفته

تایمر خارجی پیشرفته برای زمانی که قرار است به عکاسی تایم لپس و یا عکاسی از صحنه‌های پویا با تغییر میزان نوردهی پرداخته شود، بسیار کاربردی است. همچنین از این تایمر در هر زمانی که نیاز به کنترل بر روی تنظیمات نوردهی باشد، میتوان استفاده کرد. مزایای تایمرهای خارجی پیشرفته بسیار زیاد هستند. تنها عیبی که دارند قیمت خرید نسبتا بالایشان است. همچنین برای استفاده بهینه و کامل از آنها نیاز به آموزش و تجربه است.

4. تایمر عکاسی نرم افزاری معمولی و پیشرفته

اپلیکیشن‌های کاربردی زیادی برای گوشی‌های هوشمند وجود دارد که از آنها میتوان به عنوان فاصله‌سنج استفاده کرد. اغلب این برنامه‌ها نیاز به اتصال به وایفای یا بلوتوث ثابت دارند. چرا که امکان قطع شدن ارتباط بدون هیچ دلیل خاصی وجود دارد. در این شرایط ممکن است عکسبرداری بدون اطلاع عکاس متوقف شده و پروژه نیمه تمام باقی بماند. در تایمرهای داخلی به دلیل اتصالات فعال وایفای و بلوثوت، باتری دوربین خیلی سریعتر تمام می‌شود. این مورد یکی از معایب این دسته از تایمرها است.

تایمر در دوربین کانن

دوربین کانن همچون بسیاری از دوربین‌های دیگر دارای تایمر داخلی است و برای ثبت تصویر قابلیت برنامه‌ریزی دارد. زمانی که قرار است از دوربین کانن برای عکاسی سلفی استفاده کرده و یا عکس دسته جمعی با دیگر افراد گرفت، میتوان به تنظیم تایمر دوربین پرداخته و عکاسی را به راحتی انجام داد. تایمر خودکار دوربین برای عکاسی بر روی سه پایه نیز کاربرد دارد. به خصوص اگر عکس به نوردهی طولانی نیاز داشته باشد.

چگونه تایمر دوربین کانن را فعال کنیم؟

 

چگونه تایمر دوربین کانن را فعال کنیم؟

 

اگر از دوربین کانن برخوردار هستید و قصد دارید آن را بر روی تایمر بگذارید، باید به سراغ پنل دوربین بروید. پنل LCD را در نظر داشته و کلید کنترل سریع را بچرخانید تا تایمر 2 ثانیه‌ای یا 10 ثانیه‌ای انتخاب شود. تایمر خودکار 10 ثانیه‌ای برای زمانی که قرار است فرد پس از تنظیم تایمر به افراد دیگر بپیوندد مناسب است. تایمر خودکار 2 ثانیه‌ای هم برای استفاده از سه پایه عکاسی بسیار مناسب است. افرادی که از سه پایه دوربین برای عکاسی استفاده می‌کنند، میتوانند تایمر دوربین کانن را بر روی 2 ثانیه قرار دهند و تا حد زیادی از لرزش دوربین که در اثر لمس دکمه شاتر رخ می‌دهد، جلوگیری نمایند. حالت دیگر هم تایمر خودکار پیوسته است که برای زمانی که قرار است از بسته شدن چشم‌ها در حین عکاسی جلوگیری شود، استفاده می‌گردد.

نحوه تنظیمات تایمر دوربین

 • برای دسترسی به کنترل‌های تایمر دوربین باید دکمه فلش سمت چپ در پشت دوربین را فشار داد.
 • پس از این کار منوی Drive Mode ظاهر شده و گزینه‌های تایمر نمایش داده می‌شوند.
 • در صورتی که صفحه نمایش دوربین کانن از نوع لمسی باشد، میتوان به سادگی گزینه تایمر مورد علاقه خود را لمس کرد و سپس دکمه SET موجود در پشت دوربین را فشار داد. با این کار تغییرات مورد نظر انجام می‌شود. در صورتی هم که صفحه نمایش غیر لمسی باشد، باید با فشردن دکمه‌های فلش چپ و راست به جلو و عقب حرکت کرد و به گزینه مورد نظر خود رسید. پس از آن باید دکمه SET را فشار داده تا تنظیمات فعال شود.

همانطور که اشاره کردیم دوربین‌ها اغلب دارای سه حالت تایمر خودکار هستند که عبارتند از:

 • تایمر خودکار 10 ثانیه‌ای: ایده‌آل برای تنظیم دوربین و پیوستن به جمع برای عکاسی گروهی.
 • تایمر خودکار 2 ثانیه‌ای: ایده‌آل برای عکاسی از طریق سه پایه دوربین.
 • تایمر خودکار پیوسته: ایده‌آل برای عکاسی سلفی و جلوگیری از بسته شدن چشم‌ها در زمان ثبت عکس.

برای اینکه بتوان تعداد عکس مورد نظر را مشخص کرد، باید در منوی Drive Mode از فلش‌های بالا و پایین برای تغییر عدد استفاده کرد. زمانی که تنظیمات تایمر دوربین کانن مشخص شود و دکمه شاتر جهت ثبت عکس فشرده شود، چراغی در جلوی دوربین شروع به چشمک زدن می‌کند که به معنای طی کردن زمان تایمر است. همچنین بوق‌هایی از آن شنیده می‌شوند که با رسیدن به مدت زمان تایمر سرعت بیشتری پیدا می‌کنند.

نحوه تنظیم تایمر دوربین کانن به شکل تخصصی‌تر

 

نحوه تنظیم تایمر دوربین کانن به شکل تخصصی‌تر

در بخش قبلی با نحوه تنظیم تایمر دوربین کانن آشنا شدیم. در این بخش به شکل جزئی‌تر به بررسی آن می‌پردازیم.

 • برای وارد شدن به تنظیمات دوربین، دکمه Menu در پشت بدنه دوربین را فشار دهید.
 • سپس وارد بخش Shooting و گزینه Drive Mode شوید. برای ورود به حالت Drive Mode میتوان دکمه عملکرد یا M-fn موجود بر روی دوربین کانن را نیز فشار داد.
 • در برخی از دوربین‌های کانن مانند دوربین EOS-1D X Mark III، یک دکمه جداگانه در بالای دوربین و برای حالت Drive Mode قرار دارد که با فشردن آن مستقیما وارد منوی تایمر می‌شود. برای همین این مرحله بسته به مدل دوربین کانن کمی متفاوت است.
 • از بین گزینه‌های حالت Drive Mode میتوان تایمر با سرعت 2 ثانیه، 10 ثانیه و یا پیاپی را انتخاب کرد.
 • پس از آن باید از منوی دوربین خارج شده و با تنظیم قاب مورد نظر، دکمه شاتر را فشار داد. در این زمان تایمر کانن برای عکاسی از موقعیت مورد نظر آماده است.

محل قرارگیری دکمه تنظیم تایمر بر روی بدنه دوربین کانن

در برخی از دوربین‌های کانن همچون دوربین 2000D، 4000D و EOS 800D دکمه تایمر در پشت بدنه تعبیه شده است. در دکمه‌های جهت‌دار، سمت چپ با علامت تایمر مشخص شده است. با فشردن این دکمه میتوان وارد تنظیمات تایمر دوربین شده و دوربین را برای عکاسی سلفی یا گروهی آماده کرد. در صورتی هم که این دکمه مجددا فشرده شود، گزینه تایمر غیر فعال می‌گردد. این در حالی است که در برخی از دوربین‌های کانن همچون EOS 250D، دکمه جداگانه‌ای برای تنظیم تایمر وجود ندارد و عکاس باید با وارد شدن به منوی دوربین تنظیمات مورد نظر را اعمال نماید.

جمع بندی

تنظیم تایمر دوربین کانن تا حد زیادی به مدل آن بستگی دارد. همانطور که متوجه شدیم برخی دوربین‌های کانن دارای دکمه مخصوص تایمر هستند و از طریق آنها تنظیم تایمر به راحتی انجام می‌شود. اما برخی دیگر فاقد دکمه هستند و نیاز به تنظیم از طریق منوی دوربین دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *