مقالات

باتری دوربین کانن چند ساعت باید شارژ شود؟

باتری دوربین کانن چند ساعت باید شارژ شود؟

یکی از مواردی که پس از خرید دوربین کانن باید مورد توجه قرار بگیرد، شارژ باتری آن است. بسیاری از دوربین‌های عکاسی یا فیلمبرداری نیاز به شارژ اولیه باتری دارند و فروشنده بر روی شارژ اولیه آنها تاکید زیادی می‌نماید. اهمیت شارژ اولیه باتری دوربین به منظور بهبود کارایی و بازدهی بیشتر آن است. در رابطه با مدت زمان شارژ باتری دوربین کانن باید اشاره کنیم که این موضوع به مدل دوربین و نوع باتری مورد استفاده در آن بستگی دارد. با توجه نوع باتری به کار رفته در دوربین میتوان از نیاز به شارژ یا عدم نیاز به شارژ باتری مطمئن شده و سپس برای این کار اقدام کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

انواع باتری‌ دوربین‌های کانن

شرکت‌های سازنده دوربین عکاسی از باتری‌های انحصاری بر روی دوربین‌های خود استفاده می‌کنند. به این معنا که باتری دوربین کانن تنها مختص به دوربین‌های خود بوده و بر روی شارژ باتری نیکون قرار نمی‌گیرد. دوربین‌های کانن بسته به مدل، سال ساخت و تکنولوژی از باتری‌های مختلفی استفاده می‌کنند. این باتری‌ها در انواعی چون لیتیومی، نیکل کادمیومی، مدادی و لیتیوم پلیمری هستند و هر کدام طول عمر خاصی دارند. از سوی دیگر بسته به نوع باتری دوربین کانن میتوان مشخص کرد که آیا شارژ اولیه باتری مورد نیاز است یا خیر. در بخش بعدی به بررسی این باتری‌ها و نیاز یا عدم نیاز آنها به شارژ اولیه خواهیم پرداخت.

باتری دوربین کانن و زمان شارژ اولیه آن

 

باتری دوربین کانن و زمان شارژ اولیه آن

 

 • باتری قلمی دوربین کانن و شارژ اولیه آن

برخی از دوربین‌های کانن از باتری قلمی یا نیم قلمی برخوردار هستند. در صورتی که باتری استفاده شده از نوع آلکالاین باشد، نیازی به شارژ باتری نمی‌باشد. چرا که این باتری‌ها آماده استفاده هستند و قابلیت شارژ ندارند. در واقع باتری آلکالاین در همان زمان ساخت توسط سازنده شارژ شده و به مدت 1 الی 6 سال دوام می‌آورد. در صورتی هم که باتری ضعیف شود، میتوان آن را با یک باتری جدید جایگزین کرد.

 • باتری نیکل کادمیومی دوربین کانن و شارژ اولیه آن

باتری نیکل کادمیومی در برخی از دوربین‌های کانن قابل مشاهده است. البته این نوع باتری‌ها بیشتر در دوربین‌های قدیمی کانن مشاهده می‌شوند و در حال حاضر جای خود را به باتری‌های دیگری داده‌اند. در رابطه با نیاز یا عدم نیاز آنها به شارژ اولیه هم باید اشاره کنیم که باتری نیکل کادمیومی دوربین کانن نیاز به شارژ اولیه دارد.

مدت زمان شارژ اولیه باتری نیکل کادمیومی دوربین کانن، در حدود 8 ساعت عنوان شده است. به این صورت که در ابتدا باتری باید به طور کامل تخلیه شده و سپس به مدت 8 ساعت مورد شارژ قرار بگیرد. این باتری‌ها باید در هر بار شارژ به طور کامل و 100 درصد شارژ شوند و سپس از دستگاه شارژ جدا گردند. این باعث می‌شود تا سلول‌های موجود در باتری آسیبی ندیده و از بین نرود.

 • باتری لیتیوم یون دوربین کانن و شارژ اولیه آن

در حال حاضر در دوربین‌های جدید کانن شاهد باتری‌های لیتیوم یونی هستیم. این باتری‌ها که در گوشی‌های هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ نیز به چشم می‌خورند، قدرت بسیار خوبی دارند. در رابطه با نیاز یا عدم نیاز باتری لیتیوم یون به شارژ اولیه باید اشاره شود که برخی بر این باور هستند که این دسته از باتری‌ها نیازی به شارژ اولیه ندارند. با این حال برخی کاربران به شارژ اولیه آن به مدت 8 ساعت می‌پردازند. در رابطه با باتری لیتیوم یون باید اشاره شود که این باتری‌ها باید با رسیدن به شارژ 10 درصد به شارژر متصل شوند و به طور کامل یعنی 100 درصد شارژ شوند. شارژ نشدن کامل باتری لیتیوم یونی میتواند به آن آسیب وارد کرده و از عمر مفید آن بکاهد.

 • باتری لیتیوم پلیمری دوربین کانن و شارژ اولیه آن

آخرین نسل از باتری‌های موجود در دوربین کانن، باتری لیتیوم پلیمری است. در رابطه با این باتری‌ها باید اشاره کنیم که باتری لیتیوم پلیمری نیازی به شارژ اولیه 8 یا 12 ساعت ندارد. این باتری‌ها از بهترین انواع باتری‌ها هستند و هیچ محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد. حتی نیازی به تخلیه کامل آنها برای شارژ شدن نمی‌باشد. برای همین میتوان آنها را در هر زمانی به شارژر متصل کرده یا از آن جدا کرد.

مدت زمان شارژ باتری دوربین کانن چقدر است؟

زمان شارژ باتری دوربین کانن بسته به مدل دوربین و نوع باتری مورد استفاده متفاوت است. اما به طور کلی شارژ کامل باتری دوربین کانن حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد. با این حال برخی از مدل‌های جدیدتر دوربین‌های کانن دارای فناوری شارژ سریع هستند که می‌توانند باتری را در کمتر از ۱ ساعت شارژ کنند.

لازم به ذکر است که زمان شارژ نیز میتواند تحت تاثیر نوع شارژر مورد استفاده قرار بگیرد. کانن برای اطمینان از عملکرد بهینه شارژ، استفاده از شارژر همراه دوربین را توصیه می‌کند. استفاده از شارژرهای دیگر ممکن است منجر به زمان شارژ طولانی‌تر یا حتی آسیب به باتری شود. علاوه بر این نگهداری صحیح از باتری برای اطمینان از ماندگاری تا حد امکان بسیار مهم است. این شامل شارژ و تخلیه کامل باتری حداقل هر چند ماه یکبار و نگهداری باتری در مکانی خشک و خنک در صورت عدم استفاده است.

عوامل موثر بر زمان شارژ باتری دوربین کانن

 

عوامل موثر بر زمان شارژ باتری دوربین کانن

 

مدت زمان شارژ باتری دوربین کانن به عوامل مختلفی بستگی دارد. در اینجا به مهمترین عوامل در این زمینه اشاره می‌کنیم:

 • اولین عامل نوع باتری مورد استفاده در دوربین است. همانطور که متوجه شدیم دوربین‌های کانن از انواع مختلفی از باتری‌ها استفاده می‌کنند که زمان شارژ هر یک از آنها متفاوت است. برای مثال باتری LP-E6N مورد استفاده در دوربین‌های Canon EOS حدود 2.5 ساعت طول می‌کشد تا به طور کامل شارژ شود. در حالی که باتری NB-13L مورد استفاده در دوربین‌های Canon PowerShot حدود 1.5 ساعت طول می‌کشد تا به طور کامل شارژ شود.
 • دومین عاملی که بر روی زمان شارژ باتری دوربین کانن تاثیر دارد، شارژر مورد استفاده است. کانن انواع مختلفی از شارژرها را برای باتری‌های مختلف ارائه می‌کند. برخی از شارژرها برای شارژ سریع باتری طراحی شده‌اند. در حالی که برخی دیگر به زمان بیشتری برای شارژ نیاز دارند. برای مثال شارژر Canon LC-E6 که برای باتری‌های LP-E6N کاربرد دارد، میتواند باتری را در حدود 2.5 ساعت شارژ کند. اما شارژر Canon CB-2LH که برای باتری‌های NB-13L استفاده می‌شود، حدود 1.5 ساعت طول می‌کشد تا باتری را به طور کامل شارژ نماید.
 • سومین عاملی که بر زمان شارژ باتری دوربین کانن تاثیر می‌گذارد، وضعیت باتری است. اگر باتری قدیمی است یا زیاد استفاده شده باشد، ممکن است شارژ کامل آن بیشتر طول بکشد. در برخی موارد ممکن است باتری اصلا شارژ نشده و نیاز به تعویض داشته باشد.
 • آخرین عامل هم مربوط به خود دوربین است. دوربین‎های جدیدتر کانن برای شارژ سریعتر باتری نسبت به مدل‌های قدیمی طراحی شده‎اند. برای مثال دوربین Canon EOS R5 میتواند باتری LP-E6NH را در حدود 2 ساعت شارژ کند که این میزان سریعتر از 2.5 ساعت شارژ باتری LP-E6N مورد استفاده در دوربین‌های قدیمی Canon EOS است. علاوه بر این برخی از دوربین‌های جدید Canon از شارژ USB پشتیبانی می‌کنند که به باتری اجازه می‌دهد با استفاده از کابل USB و پاوربانک یا رایانه شارژ شود.

چگونه از باتری دوربین کانن به خوبی مراقبت کنیم؟

 

چگونه از باتری دوربین کانن به خوبی مراقبت کنیم؟

 

باتری از اجزای مهم در دوربین عکاسی است و نیاز به مراقبت و توجه دارد. برای همین باید به چند نکته برای حفاظت از باتری توجه داشته تا بتوان از آن برای مدت زمان بیشتری استفاده کرد. در رابطه با راه‌های افزایش عمر باتری دوربین کانن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باتری را برای چندین ساعت در شارژر رها نکنید. برخی افراد باتری دوربین را در طول شب شارژ کرده و باعث اثرات منفی بر روی طول عمر آن می‌شوند. زمانی که باتری به شارژ نیاز دارد، آن را در شارژر قرار داده و سپس با فول شارژ شدن آن را از شارژر جدا نمایید.
 • باتری دوربین باید از قرارگیری در دماهای بسیار گرم و سرد دور باشد. برای نگهداری از باتری دوربین باید آن را در دمای معمول محیط قرار داد.
 • از تخلیه باتری به طور کامل خودداری کنید. بهتر است برای افزایش طول عمر باتری دوربین کانن از تخلیه آن به طور کامل خودداری شود.
 • شارژ باتری را در دمای مناسب انجام دهید. گاهی اوقات دما بر روی شارژ باتری تاثیر می‌گذارد. به طوری که ممکن است در دمای سردتر به زمان بیش از 3 ساعت برای شارژ نیاز داشته باشد.

جمع بندی

با توجه به موارد اشاره شده در متن و بررسی انواع باتری در دوربین کانن به این پی می‌بریم که در حال حاضر بحث شارژ اولیه باتری دوربین کانن یا هر دوربین دیگری از اهمیت زیادی برخوردار نمی‌باشد. چرا که با پیشرفت فناوری، دستگاه‌ها از کارایی بیشتری برخوردار هستند و خیلی راحت میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال برای اطمینان خاطر میتوانید در این رابطه از فروشنده سوال بپرسید و نسبت به نیاز یا عدم نیاز باتری دوربین به شارژ مطمئن شوید. همچنین میتوانید با کارشناسان فروشگاه آوا کم تماس گرفته و نسبت به این موضوع اطلاعات کافی را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *