مقالات

گیمبال چیست؟

گیمبال چیست؟

هنگام فیلم‌برداری از یک صحنه متحرک، پایداری و وضوح اجسام برای داشتن فیلمی روان بسیار مهم است. همچنین تثبیت‌کننده‌های دوربین مانند استدی‌کم‌ها (Steadicams) نتایج فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهند، اما فقط متخصصان این رشته می‌دانند که چگونه از این ابزار استفاده کنند.

بنابراین، گیمبال با پایداری و روان بودن خود در فیلم‌برداری، انقلابی در فیلم‌برداری ایجاد کرده است تا رویدادهای سینمایی را به طور کامل ثبت کند. همچنین، این دستگاه برای متخصصان یا افراد مبتدی ایده‌آل است و حرکات را به‌صورت عمودی و افقی باظرافت کامل ثبت می‌کند.

گیمبال (Gimbal) چیست؟

گیمبال از موتورها و حسگرهای پیشرفته‌ای برای ثابت‌کردن و نگه‌داشتن دوربین استفاده نموده و فیلم‌هایی با حرکتی نرم و ابریشمی ارائه می‌دهد. سه‌پایه چرخشی آن، حرکت روان شیء متصل را در امتداد محور تضمین کرده و لرزش‌ها را از بین می‌برد.

دو نوع رایج گیمبال، لرزش‌گیرهای دو محور و سه محور هستند که نوع سه محوره به دلیل امکان فیلم‌برداری چند جهته ترجیح داده می‌شود. این نوع گیمبال به طور نامحسوس سه حرکت جهتی را تشخیص می‌دهد: چرخش حول محور عمودی (چپ/ راست)،  بالا و پایین‌رفتن (پیچ)، و غلتیدن (به جلو/ عقب).

علاوه بر این، گیمبال‌های دو محوره برای فیلم‌برداری با حرکت عمودی (بالا و پایین) ترجیح داده می‌شوند، زیرا گیمبال سه محوره قادر به گرفتن حرکات کج (چپ و راست) نیست؛ بنابراین، گیمبال‌های سه محوره برای افراد حرفه‌ای که به دنبال نرمی بیشتر هستند، گزینه ایده‌آل‌اند.

گیمبال یک انقلاب فوق‌العاده است که به شما امکان می‌دهد از راه دور با استفاده از اپلیکیشن یا جوی استیک، زاویه یا جهت دوربین را کنترل کنید. همچنین، الگوریتم‌های رایانه‌ای برای حذف لرزش‌ها و ایجاد نرمی در صحنه‌ها به کار گرفته می‌شوند.

بنابراین، گیمبال‌ها طیف وسیعی از دستگاه‌ها، از گوشی‌های هوشمند تا دوربین‌های DSLR یا بدون آینه را پشتیبانی  و نرم‌ترین فیلم‌برداری را تضمین می‌کنند.

 

گیمبال چیست؟

گیمبال چطور کار می‌کند؟

گیمبال یک لرزش‌گیر دیجیتال است که با داشتن حسگرهای داخلی حرکت و همچنین جایگاهی برای دوربین، می‌تواند هرگونه لرزشی را در محیط اطراف تشخیص دهد. این وسیله با کمک الگوریتم‌های رایانه‌ای و استفاده هوشمندانه از ژیروسکوپ و حسگرهای شتاب‌سنج عمل می‌کند.

گیمبال با این امکانات، قادر است تا محیط اطراف و لرزش‌های ناخواسته دوربین را تشخیص داده و با ایجاد تنظیمات لازم، تصویری کاملاٌ بدون لرزش را ارائه دهد؛ بنابراین، گیمبال با حرکت در جهت عکس لرزش‌ها، ثبات را تنظیم کرده و تصویری صاف و روان را به ارمغان می‌آورد.

نحوه حرکت گیمبال

گیمبال دارای دو قاب متصل است که با سه موتور، حرکت سه‌جهته را برای دوربین فراهم می‌کنند. این قاب‌ها، دوربین را نگه می‌دارند و لرزش‌گیر گیمبال به دوربین اجازه می‌دهد تا در سه محور بچرخد؛ بنابراین، این تکنولوژی سه محوره به طور هوشمندانه حرکات را تشخیص داده و با لرزش‌های ناخواسته مقابله می‌کند.

این سه محور به حرکات گیمبال اشاره دارند که در ادامه با جزئیات بیشتری توضیح داده می‌شوند:

1. محور PITCH در گیمبال

محور Pitch، به گیمبال این امکان را می‌دهد که دوربین را به سمت بالا و پایین حرکت دهد. این قابلیت برای فیلم‌برداری از اشیا یا سوژه‌هایی که در حال حرکت عمودی هستند، مانند پرنده در حال پرواز یا آسانسور در حال جابه‌جایی، ایده‌آل است.

با استفاده از محور عمودی، می‌توانید حرکات دوربین را در جهت عمودی به طور روان و دقیق کنترل کنید و از لرزش و نویز ناخواسته در تصویر جلوگیری کنید. این امر، فیلم‌برداری با کیفیتی صاف و سینمایی را به ارمغان می‌آورد.

2 محور ROLL در گیمبال (چرخش 360 درجه)

در محور چرخش (رول)، گیمبال دوربین را در جهت افقی به سمت چپ یا راست می‌چرخاند. با هر حرکت دایره‌ای، گیمبال با تمرکز دقیق بر روی حرکت سوژه، دوربین را به جلو یا عقب تنظیم می‌کند.

3. محور YAW در گیمبال

محور Yaw در گیمبال، در زیر دوربین قرار دارد و برای حرکت دوربین از چپ به راست در حین فیلم‌برداری ضروری است. در این حرکت، دوربین در موقعیت تعیین شده خود ثابت می‌ماند و دسته گیمبال به‌صورت مورب حرکت نموده و بر روی سوژه تمرکز می‌کند.

 

گیمبال چطور کار می‌کند؟

واحدهای اندازه‌گیری اینرسی (IMU)

گیمبال‌ها ژیروسکوپ‌های داخلی دارند و از الگوریتم‌های رایانه‌ای برای تجزیه‌وتحلیل یا تنظیم بر اساس حرکات کمک می‌گیرند. در حین حرکات محور چرخشی، دوربین نیز حرکت می‌کند تا فیلم‌برداری با حرکت عالی را ثبت کند.

IMU در تجزیه‌وتحلیل محیط، تنظیم گیمبال و ارائه صحنه‌های ثابت عالی عمل می‌کند. در کنار این، حسگرهای چرخشی پیشرفته ژیروسکوپ‌ها و شتاب‌سنج‌های گیمبال، هر جهتی را به طور کامل اندازه‌گیری می‌کنند.

بالانس کردن

استفاده از گیمبال مزایای زیادی نسبت به سایر تجهیزات لرزش‌گیر مانند استدی‌کم (Steadicams) ارائه می‌دهد و کیفیت کار را بالا می‌برد. بااین‌حال، برای رسیدن به حداکثر ثبات، تعادل دوربین قبل از شروع فیلم‌برداری یک مرحلة حساس و حیاتی است؛ بنابراین، برای گرفتن تصاویری بدون لرزش اضافی، حتماً قبل از شروع کار مطمئن شوید که دوربین به‌درستی روی گیمبال بالانس شده باشد.

پایدارسازی

با بهره‌گیری از تکنولوژی هوشمند، گیمبال می‌تواند تفاوت میان لرزش‌های ناخواسته و حرکات عمدی را تشخیص دهد. موتورهای بدون برس تثبیت کننده با کارآمدی بالا، عملکردی عالی را ارائه می‌دهند.

این وسیله برای افراد حرفه‌ای یا مبتدی به کار می‌آید و بدون نیاز به دانش قبلی قابل‌استفاده است. بااین‌حال، درک کلی از نحوة صحیح اتصال دوربین و عملکرد آن، نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت. دلیل این امر آن است که گیمبال تحت‌تأثیر تکان‌ها و لرزش‌های غیرضروری قرار نمی‌گیرد و باعث تثبیت تصویر می‌شود.

 

واحدهای اندازه‌گیری اینرسی (IMU)

چگونه از گیمبال استفاده کنیم؟

استفاده از گیمبال آسان است، به این معنی که بدون نیاز به حرفه‌ای بودن می‌توانید از آن استفاده کنید. گیمبال بادقت و نرمی که در ثبت جزئیات دارد، سیستم تثبیت را متحول کرده است.

همچنین، به دلیل داشتن سه موتور، عملکرد آن کاملاً با تثبیت‌کننده‌های سنتی متفاوت است؛ بنابراین، قبل از استفاده از گیمبال نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

تنظیم تعادل دوربین

قبل از روشن‌کردن گیمبال، برای جلوگیری از هرگونه لرزش ناخواسته دوربین، تنظیم دقیق تعادل آن روی گیمبال ضروری است. در صورت عدم تعادل مناسب، گیمبال سخت‌تر کار می‌کند که باعث خالی‌شدن سریع باتری آن شده و ثبت حرکات را با مشکل مواجه می‌سازد.

  • برای اینکه گیمبال به طور مؤثر کار کند، بهتر است آن را متناسب با وزن دوربینتان تنظیم کنید. همچنین قبل از فیلم‌برداری، حتماً باتری را چک کنید تا مطمئن شوید بدون مشکل و قطعی، می‌توانید فیلم‌برداری کنید.
  • پیش از اینکه شروع به تنظیم تعادل دوربین روی گیمبال کنید، با استفاده از سه‌پایه، آن را محکم نگه دارید تا مطمئن شوید به هیچ طرف چپ یا راست خم نمی‌شود. سپس دوربین را بچرخانید تا از قرارگیری دقیق آن روی گیمبال و برقراری کامل تعادل اطمینان حاصل کنید.

تنظیمات اتوتیون (Autotune)

پس از بالانس کردن، برای کاربران جدید توصیه می‌شود از تنظیمات اتوتیون استفاده کنید تا از پشتیبانی بالانسینگ بیشتر بهره‌مند شوید.

  • برای انجام این کار، تنظیمات گیمبال خود را باز کنید و به سمت پایین اسکرول کنید تا تنظیمات موتور را پیدا کنید.
  • سپس روی آن کلیک کنید و روی سوئیچ ضربه بزنید تا Autotune فعال شود.

با این قابلیت، گیمبال به طور خودکار وزن را باتوجه‌به توان موتورها تنظیم کرده و نیروی مناسب را اعمال می‌کند. بااین‌حال، تنظیمات سفارشی برای افراد حرفه‌ای است تا بتوانند به بهترین شکل از قدرت گیمبال استفاده کنند.

 

چگونه از گیمبال استفاده کنیم؟

عکاسی با گیمبال

وقتی برای اولین‌بار از گیمبال استفاده می‌کنید، بهتر است از قبل برای عکس‌هایتان برنامه‌ریزی نموده و ضبط عکس‌های خود را از زوایای مختلف شروع کنید. تطبیق‌پذیری و تنوع گیمبال به شما این امکان را می‌دهد که چندین عکس با نتایج فوق‌العاده بگیرید.

گیمبال‌های مختلف به ابزارهای ضروری برای گرفتن عکس‌های خاص مجهز هستند؛ بنابراین، بهتر است تجهیزات را بر اساس عکس‌ها و دستگاهی که برای ضبط استفاده می‌کنید، انتخاب کنید.

جمع‌بندی

گیمبال با لرزش‌گیر دیجیتال و فیلم‌های روان، دنیای فیلم‌برداری و سینما را متحول کرده است. گیمبال با تمرکز فوق‌العاده روی حرکات و نیاز به دانش اندک، جایگزین بی‌نظیری برای لرزش‌گیرهای سنتی است.

این ابزار به لطف سنسورها یا موتورهای هوشمند، برای افراد حرفه‌ای و تازه‌کار به یک اندازه ایده‌آل است؛ بنابراین، گیمبال‌ها با تطبیق‌پذیری بالا و سازگاری وسیع که به شما امکان انتخاب بر اساس نیازتان را می‌دهند، آینده این حوزه هستند. همچنین، گیمبال‌ها دروازه‌های خلق محتوای حرفه‌ای، باکیفیت و خلاقانه را به روی شما باز می‌کنند.

 

پس تهیه یک گیمبال به معنای دستیابی به زوایای بازتر و پرسپکتیو بهتر در فیلم‌هایتان است و به همین دلیل، انتخاب گیمبال مناسب کلید موفقیت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *