مقالات

از چه طریقی میتوان تعداد شات دوربین کانن را تشخیص داد؟

چگونه تعداد شات دوربین کانن را بفهمیم؟

یکی از مواردی که در زمان خرید دوربین عکاسی نو یا کارکرده باید به آن توجه شود، تعداد شات دوربین است. در صورتی که به این مورد توجهی نشود، ممکن است خیلی زود نیاز به تعویض پرده شاتر دوربین باشد. افرادی که تمایل به عکاسی زیاد با دوربین خود دارند، بیشتر باید به این موضوع توجه داشته باشند. حال بهتر است ببینیم که تعداد شات دوربین کانن و یا دیگر دوربین‌ها از چه طریقی قابل تشخیص است و چرا آگاهی نسبت به آن مهم است.

تعداد شات دوربین به چه معناست؟

افرادی که قصد دارند وارد حوزه عکاسی شوند، باید با اصطلاحات زیادی آشنایی داشته باشند. یکی از این اصطلاحات تعداد شات دوربین است. منظور از تعداد شات دوربین عکاسی، تعداد دفعاتی است که پرده شاتر دوربین باز و بسته می‌شود. حال از آنجایی که معمولا با هر بار گرفتن عکس یک بار پرده شاتر باز و بسته می‌شود، میتوان گفت تعداد شات دوربین همان تعداد عکس گرفته شده توسط دوربین است.

اطلاع از شات دوربین در زمان خرید دوربین عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است. حتی این موضوع در زمان فروش دوربین دست دوم نیز مهم است. چرا که نشان می‌دهد دوربین از زمان خرید چقدر استفاده شده است و چه تعداد عکس را ثبت کرده است. در رابطه با شاتر دوربین هم خوب است بدانید که شاتر دوربین در واقع یک پرده فیزیکی است که جلوی حسگر دوربین را می‌گیرد تا از رسیدن نور بدون کنترل به آن جلوگیری شود. در صورتی که این پرده وجود نداشته باشد، نور به طور پیوسته بر روی حسگر می‌تابد و کیفیت تصویر را دچار مشکل می‌کند. از سوی دیگر عدم وجود پرده سبب آلوده شدن حسگر می‌شود.

انواع شاتر و تاثیر آن در دوربین عکاسی

شاتر دوربین انواع مختلفی دارد که از نظر عملکرد و مکانیسم با هم متفاوت هستند. برخی از شاترها در داخل دوربین قرار دارند و برخی دیگر در لنز تعبیه شده‌اند. همچنین برخی از آنها به صورت عمودی و افقی باز و بسته می‌شوند که به آنها شاتر پرده‌ای گفته می‌شود. برخی دیگر هم به صورت دایره‌ای هستند و تحت عنوان شاتر مرکزی شناخته می‌شوند.

محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی، در دوربین‌های دیجیتال و آنالوگ انجام می‌شود. عملکرد آن هم به این صورت است که برای کار نیاز به دستور عکاس از طریق فشردن دکمه و یا تنظیم در حالت زمان‌دار دارد. سرعت شاتر بر روی عکاسی تاثیر زیادی دارد. هر چقدر سرعت شات بیشتر باشد، سوژه متحرک ثابت به نظر می‌رسد. با کاهش سرعت شات هم سوژه دیگر واضح نبوده و کشیده‌تر ثبت می‌شود.

تعداد شاتر تضمین شده چیست؟

 

تعداد شاتر تضمین شده چیست؟

 

زمانی که تعداد شات دوربین به مقدار حداکثر می‌رسد، شرکت سازنده موظف به تعویض پرده شاتر دوربین است. در بسیاری از کشورها تعویض پرده شاتر به عنوان بخشی از خدمات پس از فروش و گارانتی دوربین محسوب می‌شود و آن را به شکل رایگان انجام می‌دهند. اما در برخی دیگر از کشورها برای انجام آن هزینه‌ای دریافت می‌کنند. برای مثال کشور ایران جزو کشورهایی است که برای تعویض پرده شاتر باید هزینه‌ای را پرداخت کرد. البته هزینه تعویض پرده شاتر گزاف نبوده و میتوان با پرداخت هزینه معقولی برای انجام این کار اقدام کرد.

حال در رابطه با کارکرد واقعی شاتر دوربین باید اشاره کنیم که معمولا کارکرد واقعی شاتر دوربین‌های عکاسی بیشتر از زمان تضمین شده توسط شرکت سازنده است. در واقع تعداد شاتی که شرکت سازنده به عنوان تعداد شاتر تضمین شده اعلام می‌کند، تعداد نهایی نبوده و دوربین‌ها معمولا بیشتر از آن کار می‌کنند. به طوری که برخی از دوربین‌ها قادر به کار نزدیک به دو برابر بیشتر هستند. البته نحوه عکاسی هم بر روی این موضوع تاثیرگذار است. اگر از دوربین برای عکاسی حیات وحش یا عکاسی خبری استفاده شود، دوربین در دماهای خیلی بالاتر یا پایین‌تر از دمای طبیعی محیط و به صورت پیاپی با سرعت بالا شات می‌زند. این موضوع سبب استهلاک بیشتر دوربین و پرده شاتر آن می‌گردد.

نحوه محاسبه تعداد شاتر دوربین‌های عکاسی

تشخیص تعداد شات دوربین برای افرادی که به دنبال خرید دوربین کارکرده یا همان دست دوم هستند، بسیار مهم است. چرا که تعداد شات نشانگر میزان استفاده از دوربین و کارکرد آن است. در صورتی که پایان عمر مفید شاتر نزدیک باشد، دوربین با قیمت کمتری به فروش می‌رسد. چرا که خریدار باید به تعویض شاتر بپردازد تا بتواند از دوربین به خوبی استفاده نماید. برای محاسبه تعداد شات‌های دوربین روش‌های زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها جمع تعداد تصاویر موجود با عکس‌های حذف شده یا خراب دوربین است که این روش کاربرد زیادی ندارد. در برخی از دوربین‌ها با خواندن اطلاعات از روی بایوس و بدنه دوربین و برخی دیگر با توجه به خواندن اطلاعات از روی EXIF تصاویر تعداد شات مشخص می‌شود.

اطلاعات EXIF چیست؟

در بخش قبلی اشاره کردیم که یکی از روش‌های پی بردن به تعداد شات دوربین، خواندن اطلاعات از روی EXIF تصاویر است. اطلاعات EXIF یک سری مشخصات و فاکتورهای زمان عکاسی است که همگی از دوربین استخراج شده‌اند و در کنار اطلاعات پیکسل عکس بر روی آن ذخیره می‌شوند. این اطلاعات میتوانند شامل مواردی چون مدل دوربین، زمان عکاسی، شماره سریال دوربین یا فاکتورهایی مانند سرعت شاتر دوربین، دیافراگم لنز و نوع نورسنجی باشد. اطلاعات EXIF تنها قابل خواندن هستند و قابلیت ویرایش ندارند. در واقع از طریق EXIF تنها میتوان به اطلاعات و مشخصات اشاره شده دست پیدا کرد و امکان ویرایش آنها وجود ندارد.

محاسبه تعداد شات دوربین کانن از طریق سایت

 

محاسبه تعداد شات دوربین کانن از طریق سایت

 

اگر قصد دارید نسبت به تعداد شاتر دوربین کانن اطلاع پیدا کنید، میتوانید از داده‌های EXIF کمک بگیرید. برای این کار باید یک عکس را ثبت کرده و آن را در سایت My shutter count.com یا https://camerashuttercount.com/ بارگذاری نمایید. این سایت به شما نشان می‌دهد که تصویر ثبت شده چندمین عکس گرفته شده با دوربین است. پس سایت My shutter count.com یا سایت https://camerashuttercount.com/ یک سایت تشخیص تعداد شات دوربین کانن است که از طریق آن میتوان خیلی راحت نسبت به تعدات شات دوربین کانن اطلاع پیدا کرد.

محاسبه تعداد شات دوربین کانن از طریق نرم افزار

راه دیگری که برای تعیین تعداد شات دوربین کانن وجود دارد، استفاده از نرم افزار EOS Info است. EOS Info نرم افزار تعیین تعداد شات دوربین کانن است. برای استفاده از این برنامه باید در ابتدا آن را دانلود کرده و بر روی سیستم عامل ویندوز خود نصب نمایید. این نرم افزار تنها بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ‌های دارای سیستم عامل ویندوز قابل نصب است. سپس دوربین را به وسیله کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و نرم افزار را اجرا نمایید. با مشاهده اطلاعات نمایش داده شده میتوانید نسبت به محاسبه تعداد شاتر دوربین عکاسی خود اقدام نمایید. برنامه تعداد شات دوربین کانن راه خوبی برای پی بردن به تعداد شات است.

نرم افزار Tornado Shutter Counter، نرم افزار دیگری است که برای پی بردن به تعداد شات دوربین مناسب است. این نرم افزار علاوه بر اینکه تعداد شات دوربین را به کاربر نمایش می‌دهد، امکانات و ویژگی‌های دیگری هم دارد. در این رابطه میتوان به نمایش شمارنده شاتر، شمارنده آینه، شمارشگر خطاها، درصد سایش شاتر، خواندن لاک گزارشات کانن، تنظیم تاریخ و ساعت، شمارنده فلش و آپدیت فریمور اشاره کرد.

زمان کارکرد دوربین کانن بر اساس تعداد شات

اگر بخواهیم راجع به زمان کارکرد بر اساس تعداد شات‌های دوربین صحبت کنیم، باید به مدل آن توجه داشته باشیم. در اینجا به چند نمونه از تعداد شات تضمین شده برای هر دوربین کانن اشاره می‌کنیم.

  • تعداد شات تضمین شده برای دوربین Canon 1D X Mark II: 000
  • تعداد شات تضمین شده برای دوربین Canon 5D Mark II/III/IV: 000
  • تعداد شات تضمین شده برای دوربین Canon 7D Mark II: 000
  • تعداد شات تضمین شده برای دوربین Canon 6D Mark II:000
  • تعداد شات تضمین شده برای دوربین Canon 60D/70D/80D: 000

موارد اشاره شده تعداد شاترهای تضمین شده توسط شرکت کانن برای چند مدل از دوربین‌های مشهور کانن است. دوربین‌های هم رده نیکون با این دوربین‌ها هم تقریبا از نظر تعداد شات مشابه با این موارد هستند. برای مثال دوربین نیکون D5600 از تعداد شات مشابه دوربین کانن 70D برخوردار است که در بخش بالا به آن اشاره کردیم.

آیا تعداد شاتر دوربین برای فیلمبرداری هم مهم است؟

 

آیا تعداد شاتر دوربین برای فیلمبرداری هم مهم است؟

 

در پایان مطلب بهتر است به این موضوع بپردازیم که آیا تعداد شاتر دوربین برای فیلمبرداری هم مهم است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تعداد شاتر برای فیلمبرداری هیچ اهمیتی ندارد. چرا که در هنگام ضبط ویدیو اصولا شاتر مکانیکی به بالا جمع شده و از جلوی حسگر کنار می‌رود. برای درک بهتر این موضوع میتوانید تصور کنید اگر بنا بود در زمان فیلمبرداری با سرعت 60 فریم بر ثانیه شاتر مکانیکی کار کند، با 60 بار شات زدن در نیم ساعت فیلمبرداری ظرفیت 100 هزار شات دوربین پر می‌شد. برای همین تعداد شات دوربین در فیلمبرداری تاثیری ندارد و این موضوع تنها مربوط به عکاسی با دوربین است.

جمع بندی

تعداد شات دوربین به تعداد تصاویر ثبت شده با دوربین اشاره دارد. همانطور که اشاره کردیم راه‌های مختلفی برای پی بردن به تعداد شات دوربین کانن وجود دارد که مهمترین آنها استفاده از برنامه و یا سایت‌های طراحی شده به این منظور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *