مقالات

چگونه صدای دوربین عکاسی را قطع کنیم؟

چگونه صدای دوربین عکاسی را قطع کنیم؟

اگر با دوربین‌های عکاسی کار کرده باشید، حتما متوجه خروج صدا در زمان ثبت عکس شده‌اید. صدای شاتر دوربین عکاسی ممکن است برای برخی افراد ایجاد مزاحمت نماید. برای همین عکاسان زیادی به دنبال راه‌حل مناسب جهت قطع صدای شاتر دوربین خود هستند. در این مطلب قرار است به بررسی این موضوع بپردازیم و با نحوه قطع کردن صدای دوربین عکاسی آشنا شویم.

خاموش کردن صدای دوربین

گرچه برخی از افراد از صدای شاتر دوربین عکاسی خود لذت می‌برند، اما این صدا ممکن است برای برخی افراد آزاردهنده باشد. خبر خوش این است که اکثر تلفن‌های همراه و دوربین‌های عکاسی موجود در بازار از قابلیت قطع صدا برخوردار هستند. در واقع راه‌هایی وجود دارد که از طریق آنها میتوان صدای شاتر را خاموش کرده و در سکوت به عکس‌برداری پرداخت. خاموش کردن صدای شاتر نه تنها سبب آزار اطرافیان نمی‌شود، بلکه عکاسی از موقعیت‌های حساس همچون عکاسی از حیات وحش را راحت‌تر می‌کند. چرا که بسیاری از حیوانات و جانداران با شنیدن صدای دوربین از محل فرار کرده و کار عکاس را بی‌نتیجه می‌کنند. برای همین اگر قصد عکاسی از حیوانات و یا موقعیت‌های حساس را دارید، بهتر صدای دوربین عکاسی را قطع نمایید.

بهترین زمان برای قطع صدای دوربین

 

بهترین زمان برای قطع صدای دوربین

 

تصور کنید در مراسم خاصی همچون برگزاری یک رویداد یا کنسرت، صدای شاتر دوربین‌های مختلف چقدر آزاردهنده است. در صورتی که عکاسان زیادی در یک رویداد به عکاسی بپردازند، صدای شاتر دوربین‌هایشان میتواند موجب آزار و اذیت اطرافیان شود. حتی این موضوع در مراسم‌های خصوصی‌تر همچون عقد و عروسی صدق می‌کند. علاوه بر این عکاسانی که به عکاسی از حیات وحش می‌پردازند، از تاثیر صدای شاتر بر روی حیوانات واقف هستند. از این رو اغلب عکاسان ترجیح می‌دهند از دوربین در حالت بدون صدا استفاده نمایند تا بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

شاتر دوربین و صدای آن

شاتر یکی از بخش‌های مهم دوربین است که همچون یک پرده یا کرکره عمل می‌کند. شاتر نور را از خود عبور داده و بر روی حسگر یا فیلم‌های حساس به نور می‌تاباند. از این رو در صورت بسته بودن شاتر، هیچ نوری از دوربین عبور نکرده و تصویری به نمایش گذاشته نمی‌شود. سرعت شاتر هم به مدت زمان باز شدن شاتر و رسیدن نور به گیرنده دوربین اشاره دارد. به صدای ناشی از باز و بسته شدن دریچه دوربین هم صدای شاتر یا کلیک گفته می‌شود.

نحوه عملکرد شاتر و صدای آن در دوربین‌های DSLR، میرورلس، قطع متوسط و کامپکت کمی متفاوت است. برای مثال با فشردن دکمه شاتر دوربین DSLR صدایی که از داخل دوربین شنیده می‌شود، همان صدای بلند شدن آینه است. حال در دوربین‌های کامپکت معمولا صدایی از شاتر دوربین شنیده نشده و صدا به صورت الکترونیکی می‌باشد. نکته‌ای که در اینجا بهتر است به آن اشاره شود این است که در بسیاری از دوربین‌های DSLR امکان حذف صدای شاتر به صورت کامل وجود ندارد. چرا که شاتر در این دوربین‌ها به صورت یک قطعه مکانیکی است که حرکات آن دارای صدا است. از این رو نمیتوان شاتر آن را به طور کامل بی‌صدا کرد.

نحوه قطع کردن صدای شاتر دوربین عکاسی کانن

 

نحوه قطع کردن صدای شاتر دوربین عکاسی کانن

 

برای قطع کردن صدای شاتر دوربین‌های کانن راه‌های مختلفی وجود دارد. در صورتی که دوربین از سوئیچ صدای شاتر (Shutter Sound) برخوردار باشد، از این طریق میتوان صدا را فعال یا غیر فعال کرد. اگر هم دوربین از چنین قابلیتی برخوردار نباشد، میتوان از سایر روش‌های موجود برای این کار استفاده کرد. روش‌های قطع صدای شاتر دوربین عکاسی کانن عبارتند از:

1. فعال کردن حالت Silent Mode

Silent Mode یک حالت خاص در دوربین کانن است که به کاربر امکان می‌دهد صدای شاتر و فوکوس خودکار را کاهش داده و یا آن را کاملا قطع نماید. این حالت برای زمانی که نیاز به عکاسی در سکوت است، بسیار ایده‌آل است. برای فعال کردن حالت Silent Mode در دوربین باید به سراغ تنظیمات رفته و گزینه Silent Mode را پیدا کرد. این گزینه در برخی از دوربین‌ها بر روی دکمه ON/OFF یا Q قرار دارد. زمانی که حالت سایلنت مود را فعال کنید، صدای شاتر و فوکوس خودکار به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. البته لازم به اشاره است که با فعال شدن این حالت ممکن است برخی از قابلیت‌های دوربین همچون فلش تحت تاثیر قرار گرفته و بر روی کیفیت تصاویر تاثیر منفی گذاشته شود. از این رو تنها در صورت لزوم به سراغ این حالت بروید تا شاهد افت کیفیت تصاویر نباشید.

2. استفاده از کاور شاتر

یکی دیگر از راه‌های موجود جهت کاهش صدای شاتر دوربین کانن استفاده از کاور شاتر است. این کاورها قطعات پلاستیکی کوچکی هستند که بر روی دوربین قرار گرفته و سبب کاهش صدای شاتر می‌شوند. برای استفاده از آنها هم باید کاور را به آرامی بر روی دکمه شاتر قرار داده و سپس به سمت پایین فشار داد تا به خوبی به دوربین متصل شود. استفاده از کاور شاتر در موقعیت‌هایی که نیاز به حداقل صدای شاتر است، راه‌حل بسیار خوب و کاربردی می‌باشد.

نکته‌ای که در رابطه با کاور شاتر وجود دارد این است که در برخی مواقع میتواند سبب کاهش سرعت عکاسی شود. همچنین این کاورها تنها بر روی کاهش صدای دکمه شاتر تاثیر دارند و بر روی صدای فوکوس خودکار دوربین تاثیری ندارند. برای همین اگر نیاز به کاهش صدای فوکوس خودکار دوربین باشد، باید از راهکارهای دیگری استفاده کرد.

3. استفاده از دوربین‌های میرورلس

اگر نسبت به صدای شاتر دوربین حساسیت دارید، بهتر است به سراغ دوربین‌های بدون آینه یا همان میرورلس بروید. دلیل آن هم این است که دوربین‌های میرورلس کانن نسبت به دوربین‌های DSLR صدای کمتری دارند و برای عکاسی در سکوت بیشتر مناسب‌تر هستند. جهت به حداقل رسیدن صدای این دوربین‌ها هم میتوان از حالت Silent Mode استفاده کرد. در این شرایط صدای شاتر به طور کامل قطع شده و میتوان به راحتی عکاسی کرد.

ابزارهای دیگر جهت کاهش صدای شاتر دوربین کانن

شرکت‌های زیادی به ارائه ابزارهای جانبی جهت کاهش صدای شاتر دوربین کانن می‌پردازنند. در این رابطه میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

  • فلاش با قابلیت کنترل صدا (Silent Flash): برخی از فلاش‌های خارجی موجود در بازار از قابلیت کنترل صدای شاتر برخوردار هستند. برای همین از طریق این فلاش‌ها میتوان صدای شاتر را تا حد قابل توجهی کم کرد.
  • پوشش لنز (Lens Cover): پوشش‌هایی همچون LensCoat Lens Cover برای کاهش صدای شاتر طراحی شده‌اند و در این زمینه به خوبی عمل می‌کنند.
  • فیلم صوتی (Silent Shutter Film): این فیلم‌ها بر روی سنسور دوربین قرار گرفته و سبب کاهش صدای شاتر می‌شوند. برخی از فیلم‌ها به صورت یکبار مصرف هستند و برای هر عکس باید از یک فیلم جدید استفاده کرد.

ابزارهای اشاره شده از نظر میزان کاهش صدای شاتر با هم تفاوت دارند. همچنین برخی از آنها ممکن است سبب کاهش کیفیت تصاویر شوند. از این رو در زمان تهیه و خرید آنها حتما به این موضوع توجه داشته باشید تا شاهد افت کیفیت تصاویر نباشید.

حالت شاتر بدون صدا در دوربین Canon EOS R

 

حالت شاتر بدون صدا در دوربین Canon EOS R

 

افرادی که از دوربین Canon EOS R برای عکاسی استفاده می‌کنند، میتوانند از قابلیت قطع صدای دوربین استفاده کرده و آن را کاملا بی‌صدا کنند. البته حالت بی‌صدا در این دوربین به صورت پیش فرض فعال نبوده و باید آن را از زبانه SILENT SHUTTER فعال کرد. این حالت باید بر روی وضعیت Enable قرار بگیرد تا عملکرد شاتر بدون صدا فعال گردد. با فعال شدن این گزینه تنها صدایی که در زمان کار کردن دوربین شنیده می‌شود، صدای تیغه‌های دیافراگم لنز است.

عکس‌هایی که در وضعیت بدون صدا گرفته می‌شوند، دارای یک نوار حاشیه سفید رنگ در زمان نمایش در صفحه LCD هستند. این نوار حاشیه‌ای در سرعت شاتر کمتر از 1 ثانیه به صورت مشهودی‌تر دیده می‌شود.

نحوه خاموش کردن صدای دوربین‌های نیکون

حذف صدای شاتر در برخی از دوربین‌های DLSR نیکون غیر ممکن است. چرا که شاتر بخشی از دوربین محسوب شده و عملیات لازم جهت ثبت عکس را انجام می‌دهد. اما در برخی از دوربین‌ها هم این قابلیت وجود داشته و کاربر میتواند آن را انجام دهد. برای باز کردن شاتر بدون صدا باید دکمه dial را فشار داده و روی Q چرخاند. همچنین برای عکاسی بدون صدا میتوان دکمه «i» را در نمای زنده فشار داده و آن را روشن کرد. (حالت بی‌صدا با استفاده از گزینه عکاسی با نمای زنده بدون صدا در منوی عکس‌برداری قابل فعال شدن است.) در دوربین‌های Point and Shoot نیکون هم این امکان وجود دارد و میتوان صدای دوربین را به طور کامل قطع کرد. برای خاموش کردن صدای شاتر در این دوربین‌ها باید به سراغ نماد آچار در منو رفته و در بخش تنظیمات صدای آن را تغییر داد.

جمع بندی

در بسیاری از حالات عکاسی و یا موقعیت‌های خاص همچون مراسم عقد یا عروسی، صدای شاتر دوربین عکاسی میتواند کمی آزاردهنده باشد. برای همین عکاسان زیادی به سراغ قطع صدای شاتر دوربین خود می‌روند. برای این کار هم چندین راه وجود دارد که از هر یک از آنها میتوان جهت کاهش صدای شاتر استفاده کرد. تنها باید توجه شود که ابزارها یا حالات موجود برای این کار، سبب افت کیفیت تصاویر نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *