مقالات

نحوه اتصال میکروفون به گوشی به چه صورت است؟

چطور میکروفون را به گوشی وصل کنیم؟

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا برای بهبود شرایط ضبط محتوا، به استفاده از میکروفون‌های سازگار با تجهیزات هوشمند خود نظیر موبایل می‌پردازند. حال گاهی اوقات این دسته افراد در اتصال میکروفون به گوشی هوشمند دچار مشکل می‌شوند و نمیتوانند به راحتی اقدام به اتصال میکروفون به گوشی موبایل نمایند. برای همین ما قصد داریم در این مطلب به بررسی نحوه اتصال میکروفون به گوشی هوشمند بپردازیم و با نکات مهم در این زمینه به خوبی آشنا شویم.

دلیل نیاز به اتصال میکروفون به گوشی موبایل

گوشی‌های موبایل در چند سال اخیر با پیشرفت‌های زیادی در زمینه کیفیت فیلمبرداری و عکسبرداری همراه بوده‌اند. به طوری که در حال حاضر بسیاری از مردم از این دستگاه‌ها جهت ضبط فیلم و یا ثبت عکس استفاده می‌نمایند. با این حال صدای گوشی‌های هوشمند آنطور که باید پیشرفت نکرده است و همچنان همان کیفیت صدای قبلی را دارند. برای همین بسیاری از افرادی که از طریق گوشی موبایل به تولید محتوا می‌پردازند، به سراغ استفاده از میکروفون‌های خارجی جهت بهبود کیفیت صدا می‌روند. با اتصال میکروفون به گوشی میتوان کیفیت صدای ضبط را بهبود بخشیده و فیلم‌ها را به صورت حرفه‌ای‌تری ضبط کرد.

نحوه اتصال میکروفون به گوشی با پورت USB-C یا Lightning

 

نحوه اتصال میکروفون به گوشی با پورت USB-C یا Lightning

 

در حال حاضر بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای پورت USB-C یا Lightning هستند. برای همین از طریق این پورت‌ها امکان اتصال میکروفون به گوشی به راحتی وجود دارد. برای این کار هم باید یا از میکروفون‌های دارای خروجی USB-C یا Lightning استفاده کرده و یا میکروفون‌های دارای خروجی 3.5 میلی متری را با یک آداپتور به گوشی متصل کرد.

  • اتصال میکروفون با پورت USB-C یا Lightning: استفاده از میکروفون دارای خروجی USB-C یا Lightning بسیار ساده است. برای این کار تنها باید میکروفون را به گوشی وصل کنید تا به عنوان دستگاه صوتی پیش فرض شناخته شود. بسیاری از میکروفون‌های برند رود با این سیستم طراحی شده‌اند تا خیلی راحت به گوشی و دستگاه‌های دیگر متصل شوند.
  • اتصال میکروفون با خروجی 3.5 میلی متری: در صورتی که میکروفون از خروجی 3.5 میلی متری برخوردار باشد، باید از رابط صوتی همچون AI-Micro استفاد کرد. استفاده از این رابط بسیار ساده است و تقریبا با هر دستگاه تلفن همراهی از طریق خروجی USB سازگاری دارد. این رابط دارای دو ورودی برای اتصال دو میکروفون و یک خروجی هدفون جهت نظارت بر روی صدا است. علاوه بر این میتوان از رابط‌های دیگر استفاده کرده و میکروفون با خروجی 3.5 میلی متری را به راحتی به دستگاه متصل کرد. هر یک از رابط‌ها از تعداد ورودی و خروجی خاصی برخوردار هستند که بهتر است در زمان انتخاب و خرید مورد توجه قرار بگیرند.

آموزش وصل کردن میکروفون یقه‌ای به گوشی

میکروفون‌های یقه‌ای جزو دستگاه‌های محبوبی هستند که کاربران زیادی از آنها استفاده می‌نمایند. زمانی که میکروفون بر روی یقه لباس وصل شود، نوبت به اتصال آن به دستگاه نظیر گوشی هوشمند، تبلت و یا رایانه می‌رسد. برای این کار هم میتوان از رابط استفاده کرد. برای مثال میتوان از رابط AI-Micro استفاده کرده و از طریق آن دو میکروفون را به یک دستگاه گوشی موبایل یا رایانه متصل کرد. این رابط دارای ورودی‌های حسگر خودکار و خروجی هدفون 3.5 میلی متری است و امکان نظارت بر روی صدا را به کاربر می‌دهد. رابط AI-Micro یک گزینه عالی برای ولاگرها، پادکسترهای گوشی همراه و دیگر تولید کنندگان محتوا است و امکان اتصال میکروفون یقه‌ای به گوشی را به راحتی فراهم می‌نماید.

نحوه اتصال دو میکروفون به گوشی هوشمند

 

نحوه اتصال دو میکروفون به گوشی هوشمند

 

برخی کاربران به جای استفاده از یک میکروفون، به سراغ دو میکروفون می‌روند تا وضعیت صدا را به طور فوق‌العاده‌ای بهبود ببخشند. برای این کار هم نیاز به اتصالات پیچیده و چندین آداپتور، کابل و اسپلیتر است که رابط AI-Micro این کار را بسیار راحت کرده است. این رابط با ورودی‌های میکروفون دوگانه، خروجی USB جهت اتصال به تلفن‌های هوشمند با پورت USB-C یا Lightning و خروجی هدفون جهت نظارت بر روی صدا، ساده‌ترین راه ممکن برای اتصال دو میکروفون و ضبط پادکست‌های دو نفره، مصاحبه و تماس‌های ویدیویی با صدای عالی است.

نکات مهم برای اتصال میکروفون به گوشی موبایل

در صورتی که قصد دارید اتصال میکروفون به گوشی موبایل را به صورت بی‌نقص و عالی انجام دهید، بهتر است این سه مورد را در نظر داشته باشید.

1. بررسی خروجی میکروفون

برای اتصال میکروفون یقه‌ای به گوشی موبایل، باید به خروجی آن توجه نمایید. اولین مورد این است که تعداد خطوط بر روی خروجی و جک میکروفون را بررسی نمایید. میکروفون‌هایی که خروجی 3 خط دارند، برای گوشی‌های موبایل قابل استفاده هستند. در صورتی هم جک میکروفون 2 خط داشته باشد، نیاز به تبدیل کردن آن به جک 3 خط است که برای این کار میتوان از مبدل‌ها استفاده کرد.

جهت تبدیل جک 2 خط به 3 خط میتوانید از مبدل‌های 2 به 3 استفاده کنید. این تبدیل‌ها دارای دو ورودی هستند که یکی از آنها برای میکروفون و دیگری برای هدفون است. جک 2 خط را باید به خروجی میکروفون وصل کرده و سپس خروجی تبدیل 3 خط را به گوشی متصل کرد. در صورتی هم که نیاز به اتصال میکروفون به گوشی آیفون باشد، باید از تبدیل‌های 2 خط به لایتینگ یا 3 خط به لایتینگ استفاده کرد.

2. تست میکروفون

برای اطمینان پیدا کردن از اتصال صحیح میکروفون به گوشی باید به تست آن بپردازید. پس از اتصال میکروفون به گوشی، یک پیام مبنی بر اتصال میکروفون بر روی موبایل نمایش داده می‌شود. در صورتی که با این پیام مواجه شدید، یعنی اتصال به درستی برقرار شده است. در این شرایط باید به سراغ بررسی و تست میکروفون بروید تا مطمئن شوید که گوشی از میکروفون خارجی استفاده می‌کند یا خیر.

برای این کار باید اپلیکیشن ضبط کننده صدا را باز کرده و سپس بر روی بخش‌هایی از میکروفون خارجی متصل شده به گوشی ضربه بزنید. در صورتی که در برنامه شاهد صداهای قابل توجهی باشید، یعنی میکروفون خارجی به درستی کار می‌کند. روش دیگری هم برای بررسی میکروفون وجود دارد و آن این است که به جای ضربه زدن به میکروفون خارجی، به میکروفون گوشی ضربه بزنید و برنامه را از نظر صدا بررسی نمایید. در صورتی که دامنه تغییرات صدا زیاد باشد، یعنی گوشی از همان میکروفون داخلی خود به عنوان دستگاه پیش فرض استفاده کرده و میکروفون خارجی به گوشی متصل نشده است.

3. اپلیکیشن مناسب برای میکروفون‌های خارجی

برخی افراد تصور دارند با اتصال میکروفون به گوشی میتوانند سریعا از آن استفاده نمایند. در صورتی که اینطور نبوده و برای استفاده از میکروفون خارجی در گوشی نیاز به نصب اپلیکیشن مناسب است. اپلیکیشن‌های زیادی در این رابطه وجود دارد که بر اساس نوع گوشی (آیفون یا اندروید) میتوان یکی از آنها را دانلود کرده و بر روی گوشی نصب کرد. برای مثال برنامه Hi-Q MP3 Voice Recorder یکی از اپ‌های کاربردی برای گوشی‌های اندرویدی است. این برنامه به کاربر امکان می‌دهد تا از میکروفون‌های خارجی بر روی گوشی خود استفاده کرده و به بهبود صدای ضبط کمک نماید. برای گوشی با سیستم عامل iOS هم برنامه‌های زیادی وجود دارد که در این رابطه میتوان به Voice Record Pro اشاره کرد. این برنامه هم از قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربفرد خود برخوردار است و امکان اتصال میکروفون خارجی به گوشی آیفون را میسر می‌نماید.

دلیل عدم اتصال میکروفون به گوشی چیست؟

 

دلیل عدم اتصال میکروفون به گوشی چیست؟

 

گاهی اوقات کاربران در اتصال میکروفون به گوشی موبایل موفق نمی‌شوند و گوشی همچنان از همان میکروفون داخلی جهت ضبط صدا استفاده می‌نماید. در این شرایط بهتر است چند نکته مورد توجه قرار بگیرد:

  • در ابتدا مطمئن شوید که میکروفون به درستی به گوشی متصل شده است. برای اطمینان از این موضوع جک میکروفون را بررسی نمایید. همچنین از سالم بودن سیم میکروفون مطمئن شوید.
  • توجه داشته باشید که وسیله یا شیء‍‌ای بر روی میکروفون قرار نگرفته باشد و میکروفون به لب‌هایتان نزدیک باشد. چرا که در غیر این صورت صدا به میکروفون نرسیده و نمیتوان از آن استفاده کرد.
  • به قدرت میکروفون توجه داشته باشید و از توانایی آن اطمینان حاصل نمایید. برای این کار میتوانید به سراغ برنامه بروید و میزان قدرت میکروفون را در نظر بگیرید.
  • در صورتی که گرد و خاک به ورودی میکروفون موبایل نفوذ پیدا کند، ممکن است اتصال میکروفون به گوشی به خوبی انجام نشود. برای همین باید اطمینان حاصل کرد که هیچ گرد و غباری در آن وجود ندارد و راه اتصال میکروفون به گوشی کاملا باز است. برای تمیز کردن پورت هم میتوان از خلال دندان استفاده کرده و به آرامی مواد موجود در آن را خارج کرد.
  • گاهی اوقات هم قاب گوشی موبایل مانع از اتصال صحیح میکروفون به دستگاه موبایل می‌شود. در صورتی که کابل تبدیل به درستی جا نیفتاده باشد، اتصال میکروفون به گوشی به خوبی برقرار نمی‌شود. در این شرایط میتوان قاب را از روی گوشی جدا کرده و مجددا اتصال را تست کرد.

جمع بندی

کاربرانی که از گوشی موبایل برای ضبط پادکست یا تولید محتوا استفاده می‌کنند، میتوانند یک میکروفون خارجی را به گوشی وصل کرده و از آن جهت بهبود صدا استفاده نمایند. نحوه اتصال میکروفون به گوشی کار سختی نبوده و در چند مرحله میتوان این کار را انجام داد. در صورتی که نیاز به خرید میکروفون مناسب برای این کار دارید، میتوانید از طریق فروشگاه آوا کم اقدام کرده و میکروفون سازگار با گوشی خود را خریداری نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *