مقالات

دوربین ولاگ و مهمترین ویژگی‌های آن

دوربین ولاگ و مهمترین ویژگی‌های آن

افرادی که در حوزه ولاگ (Vlog) و یا بلاگری مشغول به کار می‌شوند، نیاز به یکسری تجهیزات دارند تا بتوانند در این حوزه به بهترین شکل فعالیت کنند. یکی از مهمترین تجهیزات در این رابطه، دوربین است. برای انتخاب بهترین دوربین ولاگ باید به موارد زیادی توجه شود که در این رابطه میتوان به ویژگی‌های فنی دوربین، امکانات، کیفیت و لوازم جانبی موجود برای آن اشاره کرد. همچنین اندازه و وزن دوربین ولاگ باید مورد توجه قرار بگیرد و بسته به شرایط افراد انتخاب شود. در ادامه با مهمترین ویژگی‌های دوربین ولاگ آشنا شده و به چند مورد مناسب از آن اشاره خواهیم داشت.

مهمترین ویژگی‌های دوربین ولاگ

اگر به دنبال بهترین دوربین ولاگ هستید، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید تا بتوانید به بهترین محتواها و ویدیوهای ولاگ دست پیدا کنید.

1- صفحه نمایش با زاویه متغیر

در صورتی که جزو افرادی هستید که قرار است از خودتان به عکاسی و فیلمبرداری بپردازید، باید به سراغ دوربینی بروید که بتوانید در زمان استفاده از آن، عکس‌ها و فیلم‌هایتان را به خوبی بررسی کنید. در واقع اگر دوربین از صفحه نمایش LCD در پشت برخوردار باشد یا اصلا صفحه نمایشی نداشته باشد، کمی چک کردن تصاویر و فیلم‌ها در زمان واقعی دشوار است. در این حالت بهترین کار این است که از دوربین‌های دارای صفحه نمایش با زاویه متغیر و چرخان استفاده شود. با استفاده از چنین دوربین‌هایی میتوان صفحه را تغییر داده و از چک کردن مداوم تصاویر و فیلم‌ها راحت شد. همچنین در این شرایط میتوان از ترکیب و کادربندی دوربین به خوبی مطلع شده و در صورت نیاز آن را تغییر داد.  این ویژگی در وقت افراد هم صرفه جویی زیادی کرده و سبب نتیجه بهتری در تولید تصاویر و فیلم‌های ولاگ می‌شود.

2- قابلیت اتصال به مانیتور و صفحات گسترده تر

اگر جزو ولاگرهایی هستید که قرار است در یک مکان ثابت به تولید محتوا بپردازید، شاید نیاز به گسترش صفحه دوربین خود بر روی یک صفحه نمایش گسترده‌تر همچون تلویزیون و مانیتور داشته باشید. با گسترش صفحه دوربین میتوانید آنچه را که دوربینتان در حال مشاهده است، با جزئیات بیشتری ببینید. این ویژگی در دوربین‌های ولاگ به راحتی از طریق کابل خروجی HDMI یا از طریق USB-C در دسترس است. بنابراین برای رسیدن به چنین ویژگی‌ای، باید توجه داشته باشید که دوربین ولاگ از خروجی HDMI یا USB برخوردار باشد تا بتوانید از طریق این درگاه‌ها دوربین را به مانیتور یا تلویزیون وصل نمایید. البته برخی از این دوربین‌ها امکان اتصال بی‌سیم هم دارند که میتوانید آنها را نیز مدنظر داشته باشید.

3- فوکوس خودکار دوربین در حین ضبط ویدیو

 

فوکوس خودکار دوربین در حین ضبط ویدیو

 

از دیگر خصوصیات یک دوربین vlogging میتوان به قابلیت فوکوس خودکار مداوم در حین ضبط اشاره کرد. این یکی از ویژگی‌های مهم برای افراد ولاگر است؛ چرا که این افراد نیاز دارند تا در حین ضبط فیلم، بر روی یک شی یا سوژه معینی فوکوس و تمرکز داشته باشند. حتی اگر از دوربین دورتر یا نزدیکتر شود، این فوکوس باید همچنان بر روی آن باقی بماند. حال اگر دوربین ولاگ این قابلیت را نداشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در این رابطه باید اشاره شود که احتمال تار شدن سوژه با تکان خوردن آن افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این دوربین‌های مجهز به این آیتم، با فوکوس خودکار پیوسته روی سوژه خارج از کادر نیز مجددا فوکوس کرده و به آن برمی‌گردند. خوب است در همینجا اشاره شود که دوربین‌هایی که از فوکوس دستی برخوردار هستند، دردسرهای زیادی برای ویدیوهای ولاگ دارند و هنگام ویرایش هم زحمت بیشتری می‌برند. از این رو هنگام خرید دوربین ولاگ، حتما به سراغ دوربینی بروید که قابلیت فوکوس خودکار داشته باشد و بتواند همیشه روی المان اصلی فوکوس نماید.

4- فوکوس از طریق چهره

فوکوس خودکار به تنهایی کافی نبوده و دوربین ولاگ باید از قابلیت تشخیص چهره و فوکوس بر روی آن هم برخوردار باشد. به خصوص اگر پس زمینه شلوغ باشد و افراد زیادی در آن به چشم بخورند. در این شرایط به جای آنکه دوربین روی سوژه اصلی فوکوس و متمرکز شود، گیج شده و ممکن است روی سایر افراد پشت سر کاربر فوکوس نماید. از این رو دوربین ولاگ باید از قابلیت تشخیص و فوکوس چهره نیز برخوردار باشد تا بتواند همواره روی چهره مورد نظر فوکوس کرده و آن را از سایر چهره‌ها متمایز نماید.

5- برخورداری از فوکوس لمسی

بدون شک اعمال تنظیمات به صورت لمسی، خیلی سریعتر از تنظیمات به شکل دستی است. دوربین‌هایی که از قابلیت لمسی برخوردار هستند، میتوانند خیلی سریع و راحت از طریق لمس دکمه‌های مربوطه تنظیم و آماده به کار شوند. در همین راستا دوربین‌هایی که از فوکوس لمسی برخوردارند، باعث می‌شوند تا خیلی سریع بتوان روی سوژه فوکوس کرد. در واقع با لمس نمایشگر دوربین میتوان روی سوژه مورد نظر خود خیلی سریع فوکوس کرده و از آن فیلمبرداری کرد. گرچه این ویژگی جزو ویژگی‌های ضروری نیست، اما سبب آسانتر شدن کار شده و در زمان شما صرفه جویی زیادی می‌کند.

6- برخورداری از جک میکروفون خارجی و کفشک Hot/Cold

در صورتی که نیاز دارید صدای ویدیوهای خود را ارتقا ببخشید، باید به دنبال دوربینی باشید که از ورودی میکروفون خارجی برخوردار باشد. با چنین قابلیتی میتوانید به صدا با کیفیت بسیار بالا دسترسی پیدا کنید و هیچگونه نویز و صدای اضافه‌ای در ویدیوهای خود نداشته باشید. این صداها با ویدیوی ضبط شده، زمان بندی کاملی دارند و به اصطلاح سینک هستند. سینک بودن صداها باعث می‌شود تا نیازی به ویرایش صدای ویدیوها نباشد و از این طریق در وقت و زمان افراد صرفه جویی شود. برخی از میکروفون‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که خیلی راحت در بالای دوربین نصب می‌شوند. در صورتی که قرار است از این میکروفون‌ها استفاده کنید، باید دوربین مجهز به کفشک سرد cold shoe یا کفشک گرم hot shoe باشد.

7- برخورداری از تثبیت کننده اپتیکال تصویر

 

برخورداری از تثبیت کننده اپتیکال تصویر

 

بسیاری از ولاگرها به تولید محتوای ویدیویی در حین حرکت می‌پردازند. همچنین برخی به جای استفاده از دوربین در یک مکان ثابت و به کارگیری تجهیزاتی چون سه پایه دوربین عکاسی، به صورت دستی از آن استفاده می‌کنند. در این شرایط دوربین با تکان‌هایی همراه است که سبب تار شدن تصاویر و فیلم‌ها می‌شود. بدون شک مشاهده چنین فیلم‌هایی برای کاربران خوشایند نبوده و موجب نارضایتی آنها می‌شود. از این رو بهتر است به ویژگی تثبیت کننده تصویر اپتیکال (OIS) در دوربین ولاگ هم توجه داشته باشید و آن را بر اساس شرایط خود در نظر بگیرید. اما در صورتی که قرار است در یک مکان ثابت چون اتاق به تولید محتوا بپردازید، وجود این ویژگی خیلی ضروری نمی‌باشد.

8- وزن و ابعاد دوربین ولاگ

از دیگر موارد مهم برای خرید دوربین ولاگ، توجه کردن به وزن و اندازه آن است. به خصوص اگر قرار است با یک دوربین DSLR به شکل دستی به تولید محتوا پرداخته شود. افرادی که به صورت دستی به کار با دوربین می‌پردازند، نمیتوانند دوربین سنگین را مدت زمان زیادی در دست نگه دارند. برای همین بهتر است به سراغ دوربینی بروید که از وزن و اندازه مناسبی برخوردار باشد. همچنین افرادی که قرار است در سفر و گردش به تولید ولاگ بپردازند، بهتر است دوربین‌های کامپکت را بیشتر در نظر داشته باشند تا در حمل و نقل آن با مشکلی مواجه نشوند.

9- عمر باتری دوربین ولاگ

اگر جزو ولاگرهایی هستید که به طور روزانه به کار با دوربین می‌پردازید، باید به سراغ خرید دوربین با باتری مناسب بروید. باتری با طول عمر بالا باعث می‌شود تا هنگام کار با آن دچار مشکل نشوید و کمبود شارژ و خاموش شدن یکباره دوربین را تجربه نکنید. البته میتوان چند باتری دوربین را به صورت جداگانه خریداری کرده و در زمان مورد نیاز از آنها نیز استفاده کرد. اما مسلما هر شخصی ترجیح می‌دهد در هزینه‌های خود صرفه جویی کند و دوربینی با بهترین میزان شارژدهی را خریداری نماید.

10- ضبط ویدیو با وضوح 4K

به عنوان آخرین خصوصیت بهترین دوربین ولاگ، باید به امکان ضبط ویدیو با وضوح و رزولوشن 4K اشاره کرد. البته دوربین‌هایی هم که قابلیت فیلمبرداری 1080P را دارند، برای این کار مناسب هستند. برای همین حتما به رزولوشن و وضوح فیلمبرداری دوربین ولاگ توجه داشته باشید.

خرید دوربین ولاگ از آوا کم

 

خرید دوربین ولاگ از آوا کم

 

اگر جزو افراد ولاگر یا بلاگر هستید و قصد دارید یک دوربین مناسب برای این کار خریداری کنید، میتوانید از فروشگاه آوا کم یک دوربین ایده آل را برای خود خریداری نمایید. در این فروشگاه انواع دوربین ولاگ در قیمت‌های مختلف و با امکانات متفاوت موجود می‌باشد. کافیست به فروشگاه آوا کم سری بزنید و دوربین موردنظرتان را خریداری نمایید. از جمله دوربین‌های مناسب ولاگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دوربین سونی Sony ZV-1
  • دوربین DJI Pocket 2
  • دوربین Panasonic Lumix GH6
  • دوربین Fujifilm X-S10
  • دوربین Sony ZV-E10
  • دوربین Nikon Z30
  • دوربین Sony ZV-1F
  • دوربین GoPro Hero 10 Black
  • دوربین Canon EOS M50 Mark II

جمع بندی

افرادی که در حوزه ولاگ و بلاگری مشغول تولید محتوا هستند، باید از دوربین مناسبی برای این کار استفاده کنند. بهترین دوربین ولاگری باید از ویژگی‌ها و خصوصیاتی برخوردار باشد که در متن به آنها اشاره داشتیم. از جمله این موارد هم باید به صفحه نمایش با زاویه متغیر، فوکوس خودکار و تشخیص چهره، اندازه و وزن مناسب و باتری پرقدرت اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *